advertica-default-slider-image

Şahıs Asansörleri

Home  >>  Şahıs Asansörleri

Şahıs Asansörleri ve Asansör Performası

guras_sahisBinanızda veya işyerinizde kullandığınız şahıs asansörleri binanın kullanım amacı ve binada bulunan insan taşıma asansörlerinin sahip olacakları kriterleri değişken insan sayısı, ve insan taşıma yüklerinin hareketlilik oranları dikkate alınarak düzenlenmektedir. Binalarda bulunan katların mesafeleri ve kat mesafelerinin değişik seviyelerde bulunması, şahıs asansörlerinin çalışma prensiplerini ve asansör maliyetlerini direkt olarak etkilemektedir. Böylece şahıs asansöründe kullanılacak donamım ve teçhizat değişken maliyetleri ortaya çıkarabilir. Binada kurulacak şahıs asansörü sistemleri tasarım seçimi ve kullanılacak dekoratif malzemeler ve teknolojide şahıs asansörlerinin maliyetlerini etkilemektedir. Şahıs asansörlerinde maliyetlerin değişik olmasının diğer bir sebebi binada taşınacak insan sirkülasyonunun analiz edilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Şahıs asansörlerinde insan yüklerinin bir kattan diğer bir kata taşınması esnasında geçen zaman süresi ve hareket halinde bulunan insan sayısı ve insan taşıma yüklerinin yoğunluğu asansör projesinde önem arz etmektedir. Şahıs asansörlerinde kurulum yapılacak binanın incelenmesi, merdiven yapısının ve düşey taşıma sistemlerinde ideal bir seçim yapılması ve asansör dizaynının yeterli kriterlere göre yapılandırılması amacını taşır. Şahıs asansörünün yapılandırılması bina yüksekliği ve taşıma hareketliliği ile doğru orantılıdır. Güras asansörde şahıs asansörleri projelendirilme safhasında, binanız için en uygun şahıs asansörünü özel trafik hesaplarımız sayesinde en etkili, en verimli ve ekonomik çözümleri sizler için üretiyoruz! Her binanın özellik ve kullanım fonksiyonlarına göre değişebilen şahıs asansörü kapasitesi, binanıza kurulumu yapılacak şahıs asansörünün seçimi önem arz etmekte olup, asansör kurulum maliyetlerini direkt olarak etkilemektedir. Binanızda kurulumu ya da modernizasyonu yapılacak olan şahıs asansörü sistemi özel trafik hesaplamaları ve yönetmelikler dikkate alınarak verimli, konforlu, güvenli ve kaynakların etkin kullanımı ile en ekonomik şekilde yapılandırılabilir. Bu sebeple şahıs asansörlerinde trafik hesaplamaları çok önemlidir.

YürüŞahıs Asansörü ve Asansör Trafik Hesapları

Bir binada bulunan ve şahıs asansörlerini katlar arasında dikey ulaşım vasıtası olarak kullanımını düzenleyerek tertipleyen kuralların tümü asansör trafiği olarak adlandırılır. Şahıs asansörü dikey olarak taşınması sağlamak istenen maksimum sayıdaki insan yükünün, en kısa zamanda katlar arasında ulaşımını sağlamak amacı ile gerçekleştirilir. Tüm asansör çeşitlerinde olduğu gibi şahıs asansörler içinde trafik hesaplarının yapılması kanuni bir zorunluluk olduğundan, asansör yönetmeliği çerçevesinde şahıs asansör çeşitleri tesis ve proje aşamalarında asansör trafik hesabı yapılarak inşa edilmektedir. Şahıs asansörlerinde trafik akış hesaplarının yapılmasının ana nedeni şahıs asansörlerini kullanan insanların katlar arasındaki bekleme zamanını minimuma indirmek ve konforlu ve güvenli bir yolculuk sağlamaktır. Kullandığınız şahıs asansörünün ne kadar iyi bir asansör trafiği hesabı sonucu tesis edilip edilmediği anlayabilmeniz için, basit bir deneme yapabilirsiniz! Katta asansörün çağrı butonuna bastığınız anda şahıs asansörünün talebinize ne kadar sürede cevap verdiği bekleme süresinin azlığı ya da çokluğu ile değerlendirebilirsiniz. Şahıs asansörünün çağrı butonuna bastığınız anda asansörün kata geliş süresi ne kadar kısa ise, şahıs asansörünün trafik analizi o kadar iyi yapılmış anlamına gelmektedir. Şahıs asansörünün kata geliş zamanının kısalığı şahıs asansörünün kapasite ve hızının ideal olduğunu gösterir. İdeal bir şahıs asansöründe kullanım amacına göre, dikey ulaşım zamanının 1 dakika ile 1,5 dakika arasında olması normal bir neticedir.

Şahıs Asansörü’nün Performansı Nasıl Anlaşılır?

Şahıs asansörünün performansını test edebilmek için iki önemli faktör bulunmaktadır. Birinci faktör belirli bir zaman aralığında taşınabilen maksimum insan sayısı; İkinci faktör şahıs asansörünün çağrıldığı zamandan itibaren bekleme süresi ve aynı zamanda binada bulunan katlar arasında yolculuk süresidir. Şahıs asansörlerinin kapasitelerinin hesabı değerlendirilirken asansör trafik akış oranı ve istenilen kata ulaşma süresi dikkate alınmaktadır. Farklı bina tasarımları içinde asansörlerin performans hesapları değişkenlik gösterebilmektedir. Binalar bazı saatler içerisinde farklı yoğunluklara sahip olabildiğinden asansör performans değerlendirmesi değişebilir. Şahıs asansörünün performası daha önceden hesap edilen süre içinde taşınan insan sayısı ile aynı zamanda, asansörü beklerken ve katlar arasındaki yolculuk zamanına bağlıdır. Kendi imalatımız olan şahıs asansörleri kullanıldıkları bina veya mekana göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. Konut ve konut dışı mekanlarda kullanılmak üzere fonksiyonlarına göre şahıs asansörlerimiz, konutlarda dikey taşıma amacı ile kullanılmaktadır. Şahıs asansörü çeşitlerimiz insan taşıma yük kapasitesine göre 240 (kg) kilogram’dan taşıma kapasitesinden başlamayarak ihtiyaca göre 1000 (kg) kilograma kadar varan alternatiflere sahiptir. Konut dışı mekanlar için ürettiğimiz şahıs asansörleri Oteller, Hastaneler, İş merkezleri ve alışveriş merkezlerinde insan ve yük taşıma kullanım amaçlı fonksiyon ve özelliklere sahiptir. Konut dışı mekanlar için projelendirilip, tesisini gerçekleştirilen şahıs asansörleri kullanım amaçlarına, yük taşıma kapasitelerine göre 600 kg kilogram’dan başlayarak 1600 kg kilogram’a varan çeşitliliktedir. Bina trafik hesapları dahilinde, bina ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda farklı kapasite şahıs asansör üretimlerimiz bulunmaktadır. Şahıs asansörü çeşitlerimiz binada bulunan ihtiyaç kriterlerine göre fonksiyon ve çalışma prensipleri olarak tam otomatik, yarı otomatik tesis edilmektedir. Mekanda bulunan insan yüklerinin taşınma yoğunluğu dikkate alınarak, hidrolik veya elektrikli asansör seçeneklerimiz bulunmaktadır. Şahıs asansörü tasarımlarımızda krom, nikel, paslanmaz gibi özel seçeneklere sahip olup, 4 kişi taşıma kapasitesinden, 30 kişiye kadar olan bir taşıma kapasitesine sahiptir.

Asansör Kabinleri Asansör Kabin Modelleri

Asansör kabinlerimiz son derece modern, havalandırmalı ve yüksek teknoloji ile üretilmiştir. Her tip asansör için, farklı asansör kabinlerimiz mevcuttur. Asansör kabinlerimiz paslanmaz çelik malzemelerinde üretilmektedir. Farklı tipte asansörler için asansör kabin alternatiflerimiz bulunmaktadır. Fabrikalarda kullanılacak yük asansörleri için, yüksek kapasitede dayanıklı olan yük asansörü kabinlerimiz, hastane sedye asansörleri için kabinler, panoramik asansör sistemleri için yapılmış, cam ve paslanmaz çelikten üretilmiş iç-dış asansör kabinleri seçeneklerimiz mevcuttur. Asansör kabinlerinde proje veya istekler dahilinde, doğal veya suni ağaç, krom, paslanmaz çelik, granit malzemeleri kullanarak, her boyuttaki asansör tasarımları için asansör kabinimiz bulunmaktadır.

guras_sahis2  guras_sahis3  guras_sahis4  guras_sahis5  guras_sahis6  guras_sahis7  guras_sahis8  guras_sahis9