advertica-default-slider-image

Yürüyen Merdiven

Home  >>  Yürüyen Merdiven

Yürüyen Merdivenler ve Bantlar

Yürüyen merdiven teknolojisi merdiven basamaklarını aşağı ve yukarı hareketlerde yatay kalmasını sağlayarak bina katları arasında insan taşımak amacı ile kullanılmaktadır. Yürüyen merdivenler yaya trafiği bulunan yerlerde, mağazalar, alışveriş merkezleri, hava alanları, oteller, metrolar, stadyumlar ve kamu binalarında yaygın olarak kullanılırlar. Yürüyen merdivenler kapalı alanlarda kullanıldığı gibi dış mekanlarda insan taşımak için kullanılmaktadır. İnsan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda yolcu taşımak için mükemmel bir alternatiftirler. Hava limanlarında bavul ve hafif yüklerin taşımasında yürüyen merdiven ve bantların kullanımına tanık olabilirsiniz. Ortalama bir yürüyen merdiven sisteminde bulunan sabit hızlı akım motoru tahriki ile 30 derecede bir eğim artışı ile 18 metre yüksekliğe çıkabilme kapasitesine sahiptir. Ortalama bir yürüyen merdivenin hareket hızı saniyede 0.30 m/sn ve 0.60m/sn arasında bulunmaktadır. Belirli bir döngüye sahip olan yürüyen merdivenler kullanılacakları mimari alan özelliklerine ve taşınması planlanan insan sayısı dikkate alınarak 3 farklı tasarımda yapılandırılmaktadır.

Yürüyen Merdiven Tasarımları

guras_yuruyen1Çapraz Düzen: Yürüyen merdivenler genellikle yoğun alışveriş merkezlerinde insan taşımak için kullanılırlar. Alışveriş merkezi yapı değeri ve etkin mimari alan kullanımı göze alındığında çok daha az alan kullanılarak insanların katlar arasında taşınmasın sağlamaktadır. Yürüyen merdiven tasarımını etkileyen baş faktör binanın mimari yapısı, büyüklüğü ve merdivenin kurulacağı alanın seçimidir. Yürüyen merdiven tasarımda rol oynayan önemli etkenlerden bir tanesi de bina trafiğidir. Yürüyen merdivenin hareket edeceği dikey ve yatay alanlar dikkate alındıktan sonra yürüyen merdivenin uzunluğu belirlenir. Bina alt yapısının elverişli olması yürüyen merdivende kullanılan ağır bileşen ve kompanentleri destekler nitelikte olması mühendislik açısından son derece önemlidir. Yürüyen merdiven tasarımında bazı dikkate alınacak hususlar bulunmaktadır. Genelikle mağaza yöneticileri ve alışveriş merkezi sahipleri ve yürüyen merdivenler ile bir kattan diğer kata ulaşan insanların, mağazalarında satılan ürünleri de kolayca görebilmelerini sağlamak için isteklerde bulunurlar. Merdiven tasarımını etkileyen bir başka unsur müşteri beklentileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

guras_yuruyen2Paralel Düzen: Alışveriş merkezlerinde sıkça görebildiğimiz paralel düzene sahip yürüyen merdivenler yan yana veya belirli bir mesafe ile ayrılmış, yukarı ve aşağı insan taşıma maksadı ile yapılandırılırlar. Bina trafiği ve taşınacak insan sayısı.. İnsanları hedeflerine en kısa süre içinde ulaştıracak aynı zamanda bina giriş ve çıkışlarında sorun yaşamadan hareket edebilen bir yolculuk deneyimi. İnsanları bina içinde doğru olarak yönlendirecek çok yönlü ve analitik bir düşünce yapısı ile bir yürüyen merdiven dizaynı ortaya koyabilmek her zaman ana hedeftir. Yapılandırılacak olan yürüyen merdiven için bir dakikada taşıyacağı insan sayısı hesap edilebilir. insanlar yürüyen merdiven üzerinde saniyede (0.30 m/sn) 1 metre yol kat edebilirler. Saniyede 1 metre yol kat edebilen bir yürüyen merdiven ile dakikada 120 kişi yolculuk edebilir.

guras_yuruyen3Çoklu Paralel Düzen: İnsan trafiğinin çok yoğun olduğu mekanlarda çoklu paralel tasarıma sahip; aşağı yukarı, aynı veya ayrı yönlerde bir kaç paralel yürüyen merdiven tasarımına ihtiyaç duyulur. Çoklu paralel yürüyen merdiven sisteminde çok daha fazla insan taşıyacak bant bulunduğu için en çok metro istasyonlarında yolcu taşıma çözümleri üretmektedir. Alışveriş merkezinde, kamu binalarında, hava alanları ve metro gibi insan trafiğinin çokça yoğun olduğu alanlarda yürüyen merdivenler insanların kontrol etmeye ve doğru alana yönlendirmeye yardımcı olabilir. Kalabalık stadyumlarda yürüyen merdivenler insanların doğal trafik akışının kontrol edilmesini sağlayabilmektedir. Kalabalık ve deyim yerinde ise insan selinin yaşandığı bir bina girişi veya çıkışında insanların çok daha güvenli, kaygı yaşamadan bir kattan diğerine ulaşması için yürüyen merdivenler faydalı olabilir. Hava alanlarında bulunan güvenlik kontrol noktaları arasında düzenli olarak giriş çıkış noktalarında yürüyen merdivenler sıkça kullanılmaktadır. Yürüyen merdiven tasarımında engelli vatandaşlar unutulmamalı ve tekerlekli sandalye ile yaşamlarını sürdüren kişiler için merdiven sistemine bitişik bir asansör dizayn edilmelidir.

Yürüyen Merdiven Servisi

Yürüyen Merdiven Servis hizmetleri Güras Asansör farkı ile tüm Türkiye sınırları için hizmetinizdedir. Yüksek deneyimli ve tecrübeli teknik ekibimiz yürüyen merdiven arızalarında her zaman göreve hazır bulunmaktadır. Yürüyen merdiven servis hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilmek için 02242116158 – 02242116159 numaralı telefon hatlarımızı arayabilir.. Soru ve istek önerilerinizi servisimize iletebilirsiniz. Yürüyen merdivenler servis, atlanmaması gereken önemli bir konu güvenlik konusudur. Yürüyen merdivenlerde aşırı ısınmaya karşılık olarak havalandırma motorları için periyodik bakım ve servis hizmeti alınmalıdır. Yürüyen merdiven sıcaklığı kritik tehlike sınırlarını asla aşmamalıdır.
Yürüyen merdivenlere ait güvenlik hatırlatmaları
• Yürüyen merdiven korkulukları kaymaz bir yapıya sahip olmalıdır.
• Yürüyen merdiven arasına sıkışmış bir cisim algıladığı an durmalıdır.
• Yürüyen merdiven kenarlarında fırça düzeneğinde kıllar bulunmalı bu düzenek sayesinde ayakkabı bağı, etek, pantolon paçası gibi cisimlerin kritik alana teması önlenmelidir.
• Acil stop, acil durdurma butonuna sahip bir yürüyen merdiven nispeten güvenli sayılabilir.
• Korkulukların geniş olarak dizayn edilmesi yolculuk esnasında insanların daha rahat bir şekilde dengede durmalarını sağlayarak, konforlu seyahat etmelerini sağlar.
• Küpeşte termini alt ve üst bölümlerde bulunan otomatik sensörler, cihaza sert bir cisim girmesi halinde devreye girerek sistemi kapatır.
• Daha uzun yapıda yürüyen merdivenler yolculuk sonu için merdivenden ayrılışta daha dengeli çıkış sağlar.
• Otomatik Start-Stop sensörler yardımı ile yürüyen merdiven yolcu adımı ile birlikte harekete geçer.
• Sınır lambaları, sınır çizgileri ve merdivende bulunan led ışıklar yolcuyu bilinçlendirir.
• Güvenlik talimatları yürüyen merdiven giriş ve çıkışlarında uyarıcı işaretler ile kullanıcıların görebileceği bir mesafede konumlandırılmalıdır.
• Yürüyen merdiven kenarları yolculara yüksek mekanlarda güvenlik için yeterli yükseklikte olmalıdır. Eksik adım dedektörü veya sensörü optik yada fiziksel olarak sistemde bulunmalıdır. Genellikle yürüyen merdiven arızaları mekanik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ancak periyodik ve yıllık yürüyen merdiven servisi ile imzalanacak bir bakım anlaşması ve uygulanacak basit güvenlik yöntemleri ile arıza ve kazaları minimum seviyeye indirmek mümkün olabilir.

Ekonomik, Tse Kalite Belgeli, Yetkili Asansör Servisi, asansör bakım ve onarım hizmetleri. Binanızda bulunan asansör çeşidi ve kapasitesi ne olursa olsun, hangi marka olursa olsun 30 yıllık bilgi birikimi ve deneyimimiz ile asansör arızalarında yanınızdayız. Asansör arızalarının giderilmesi ve tün bakım işlemleri mühendislerimizin gözetiminde yapılmaktadır. Şirketimiz asansör servisi faaliyetlerini uluslar arası düzeyde sahip olduğumuz TSE Kalite belgeleri, TSE Garanti belgeleri ve QMSCERT (quality management system) kalite yönetim sistemi kapsamında gerçekleştirmektedir.

Asansör servisi ihtiyaçlarınız için ; 02242116158 – 02242116159 numaralı telefonlardan bizlere ulaşarak, asansör arızanızın en kısa sürede eksiksiz olarak giderileceğine emin olabilirsiniz.